Wyposażenie domów

Wybór żaluzji do domu

Zapewne wiele osób przy wyborze żaluzji i rolety do domu zastanawia się które konkretnie wybrać. Jest ich naprawdę ogromny wybór w każdej firmie zajmującej się produkcją tego typu przedmiotów do domu i nie tylko. Jednymi z popularniejszych są rolety zewnętrzne i fasadowe. Wydawałoby się, iż jest to wybór całkiem prosty, jednak nie dla każdego z nas. Kilka różnic i podobieństwo przy tych dwóch typach żaluzji na pewno pomoże nam wybrać odpowiadający nam typ ochrony przed promieniami słonecznymi. 

Porównanie dwóch typów żaluzji

żaluzje fasadoweNajważniejszą zaletą osłon okiennych jest ochrona przed promieniami słonecznymi, a także zapewnienie prywatności w pomieszczeniach. Oczywiście poza tymi elementami mają one w sobie wiele innych ważnych funkcji. Zanim zakupimy osłonę zewnętrzną powinniśmy zastanowić się nad tym jakie są nasze prywatne potrzeby i oczekiwania względem tego sprzętu. Rolety zewnętrze, jak i żaluzje fasadowe, chronią nasze pomieszczenia przed nadmierną emisją światła słonecznego, a tym samym przed nagrzewaniem pomieszczeń. Jest to ogromna zaleta w letnie dni, kiedy temperatura na dworze odstrasza nas od wychodzenia. Przy żaluzjach fasadowych istotnym elementem będzie fakt, iż możemy je ustawiać tak jak sami chcemy w zależności od natężenia słońca. Dodatkowo wiele z nich ma opcję automatycznego dostosowywania się do warunków pogodowych na zewnątrz. To znaczy, że możemy regulować ilość światła jakie wpada do pomieszczenia. Roleta zewnętrzna ma jedynie dwie opcje. Albo jest w pełni odsłonięta albo odgranicza światło słoneczne w pełni. Mimo to roleta ma swoje plusy zimą, ponieważ idealnie trzyma ciepło. Dzięki temu nasze rachunki za ogrzewanie minimalnie się obniżą. W przypadku wyglądu rolet zewnętrznych i żaluzji można uznać, iż są one podobne. Żaluzje będą lekkim elementem przy naszych oknach, a rolety zewnętrzne sprawią, iż dom będzie wyglądał bardzo nowocześnie. Dodatkowo obydwie te opcje są w szerokim wyborze kolorystycznym. Pamiętajmy również, iż to jakie żaluzje wybierzemy do domu powinno zostać ustalone na etapie projektowania domu. 

Wybór odpowiadających nam żaluzji albo rolet powinien zostać rozpatrzony już na etapie projektowania domu, ponieważ w późniejszym czasie będą one wymagać wielu zmian w aranżacji. Niezależnie czy wybierzemy żaluzje fasadowe, czy rolety zewnętrzne obydwie opcje będą miały swoje plusy i minusy. To na którą opcję się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Jedyną różnicą może być termoizolacja rolet zewnetrznych.