Odzież i biżuteria

Włoska wyspa dmuchanego szkła

Włoskie miasto Wenecja posiada pod swoją protekcją siedem małych wysp, które położone są na pięknej, błękitnej lagunie znajdującej nieopodal tego renesansowego, włoskiego miasta. Wyspy nazywają się Murano. Ta grupa wyspiarka jest szczególna dla Wenecji, bowiem to właśnie tam przeniesiono piece szklarskie w obawie o bezpieczeństwo miast kontynentu włoskiego.  

Murano – wyspy słynące z wyrobu szkła

szkło muranoJednym ze szczególnie charakterystycznych znaków rozpoznawczych wysp Murano jest to, iż są one połączone ze sobą specjalnymi mostami. Taka infrastruktura jest możliwa do zastosowania, ponieważ wyspy są usytuowane stosunkowo blisko siebie. Murano zamieszkiwane jest nieprzerwanie od czasów antycznych (antyk datowany jest na okres od ok. 4000 roku przed naszą erą do ok. 476 roku naszej ery). Wyspiarskie miasto słynie z licznych architektonicznych zabytków. Można tam zobaczyć między innymi: cudowną katedrę w stylu romańskim – Santi Maria e Donato, zapierający dech w piersiach kościół San Pietro Martire oraz drugi nieustępujący temu pierwszemu pod żadnym względem – Santa Maria degli Angeli. Kolejnym nieruchomym zabytkiem architektonicznym jest Palazzo Giustinian -obecnie znajduje się tam muzeum. Następnym pałacem również w stylu gotyckim jest budowla znana jako Palazzo da Mula. Kolejny obiekt, który niewątpliwie zasługuje na odwiedziny jest Kościół Santa Chiara. Na jednej z wysp znajduje się również latarnia morka, która pochodzi z roku 1934 i nosi nazwę Faro di Murano. Jednym z licznych spuścizn antycznego świata Greków i Rzymian jest szkło murano. Początkowo wytwarzane przez antycznych rzemieślników szkło było, nierówne, niedoskonałe wręcz chropowate i nie miłe w dotyku. Nie cieszyło również wzroku pięknym kolorem – było mętne. To właśnie Wenecjanom stacjonującym w późniejszym czasie na Murano zawdzięczamy udoskonalenie i opracowanie lepszych technik, co dało spektakularne znane nam do dzisiaj efekty. Ze szkła wytwarzano wiele przedmiotów, od ozdobnych zaczynając, na takich do codziennej użyteczności.

Warto wspomnieć, iż huty szkła dalej nieprzerwanie funkcjonują na wyspach Murano, znajduję się tam również muzeum wyrobów szklanych. Jeżeli zakupiony pamiątkowe szkło wenecki wytworzone na wyspach dostaniemy specjalny certyfikat autentyczności. Podsumowując, warto jest poświęcić trochę naszego czasu przeznaczonego na zwiedzanie Wenecji i wybrać się przy okazji na grupę siedmiu wysp Murano, aby móc na własne oczy zobaczyć słynną produkcję szkła i choć na chwilę poczuć ten antyczny klimat wytwórczych warsztatów.