Usługi i przemysł

Użytkowanie opakowań jednorazowych

Opakowania plastikowe towarzyszą ludziom nieprzerwanie w codziennym życiu od kilkudziesięciu lat. Zazwyczaj znajdują się w nich produkty spożywcze, ale także kosmetyczne lub te skierowane na rynek medyczny. Wiele z nich to elementy jednorazowe. Ze względu na przepisy dotyczące segregacji śmieci warto wiedzieć, w jaki sposób obchodzić się z opakowaniami, które już spełniły swoje zadanie. Pamiętać bowiem należy, że nie każda nadaje się do pojemnika na odpady z tworzyw. Wszystko zależy od tego, z jakiego rodzaju plastiku zostały wyprodukowane, a także co znajdowało się wewnątrz.

Segregacja opakowań jednorazowych

jednorazowe opakowania plastikoweZe względu na ciągłe wzrastająca popularność plastiku jako materiał do produkcji woreczków lub pojemników do przechowywania żywności, kosmetyków i elementów skierowanych na rynek medyczny, pamiętać należy o prawidłowych zasadach segregowania ich. Jednorazowe opakowania plastikowe dzielą się bowiem na wiele rodzajów, z których każdy podlega lub też nie, przetwarzaniu. Bardzo wiele zależy także od tego, co wcześniej przechowywane było wewnątrz takiego opakowania. Ze względu na panujące przepisy dotyczące segregowania odpadów pamiętać należy o tym, aby umieścić takie opakowanie w odpowiednim pojemniku na odpady zmieszane lub suche z tworzyw. Najłatwiejszym sposobem na to, aby dowiedzieć się, czy plastik podlega recyklingowi, jest sprawdzenie oznaczeń na denku opakowania. Porównać je można z dostępnymi online pakietami informacji. Pamiętać przy tym należy o dokładnym umyciu pojemnika przed wyrzuceniem go do odpadów podlegających późniejszemu przetworzeniu. Bardzo ważną zasadą jest to, aby do kontenerów no tego typu tworzywa nie trafiały pojemniki, w których przechowywane było mięso lub produkty pochodzenia zwierzęcego, gdyż tłuszcz może powodować zanieczyszczenie partii granulatu. Jeżeli jest to możliwe, warto też unikać opakowań z plastików barwionych na kolory takie jak czarny czy na przykład intensywna czerwień. Ze względu na małe zainteresowanie granulatem takiego rodzaju trafiają one przeważnie od razu do spalarni.

Opakowania plastikowe używane są przez większość osób na co dzień. Ze względu na przepisy dotycząca ich segregacji należy zdawać sobie sprawę z tego, jak ją przeprowadzać. Najważniejszą zasadą jest to, aby każdy taki pojemnik został wcześniej dokładnie umyty. Recyklingowi niepoddawane są opakowania, które wcześniej miały styczność z tłuszczem odzwierzęcym, który mógłby wpłynąć na zanieczyszczenie całej partii granulatu plastikowego. Także niektóre kolory plastiku stanowią o tym, czy zostanie on poddany przetworzeniu.