Bycie zdrowym i zadbanym

Troska o bezpieczeństwo seniorów

Osoby starsze są wyjątkowo narażone na trudności zdrowotne zwłaszcza, gdy znajdują się same poza domem. Ponadto problemy z pamięcią, które są niemal nieodłącznym elementem procesu starzenia się mogą powodować trudności w zlokalizowaniu domu, kłopoty z koncentracją i nieumiejętność odnalezienia się w mieście. Ryzyko gorszego samopoczucia również jest niebezpieczne, gdyż w przypadku seniorów nawet najdrobniejsze zasłabnięcie może nieść ze sobą ryzyko poważnego urazu i nierzadko wymaga natychmiastowej interwencji. 

Zegarki SOS dla osób starszych 

zegarek sos dla seniorówObecne rozwiązania technologiczne pozwalają na korzystanie z lokalizacji GPS – znajdziemy tę możliwość w telefonach komórkowych, smart zegarkach, w tabletach i wielu innych. Jednakże nie jest tajemnicą, że dla osób starszych nowinki technologiczne często są trudne w opanowaniu, a wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Nauczenie seniora korzystania ze smartphone w taki sposób, aby mógł skomunikować się w awaryjnej sytuacji może okazać się niemożliwe, dlatego też powstały urządzenia właśnie z myślą o najstarszych użytkownikach. Zegarek SOS dla seniorów można znaleźć w różnych wariantach. Pierwszy z nich to opaska, która zawiera przycisk SOS i jest przeznaczona do niewielkich odległości, bowiem jej zasięg najczęściej nie przekracza 50m. Senior po naciśnięciu przycisku uruchamia alarm i informuje o nagłym wypadku. Kolejna możliwość to nieco bardziej rozbudowane urządzenie w postaci zegarka elektronicznego, który zawiera lokalizator GPS. Jest on połączony z telefonem osoby opiekującej się, zawiera także przycisk SOS w razie nagłego wypadku oraz czujnik upadku, który wysyła powiadomienie, że posiadacz zegarka się przewrócił. Ponadto zawiera lokalizator GPS, który umożliwi natychmiastowe zlokalizowanie i namierzenie seniora na każdym terenie. Zegarek ten także przypomina o zażyciu leków, informuje opiekuna o dłuższym braku aktywności fizycznej i ma wbudowany pulsometr, który kontroluje podstawowe czynności życiowe i w razie nieprawidłowości wysyła powiadomienie. 

 

Rozwiązania i nowinki technologiczne z zakresu ochrony zdrowia seniorów są niezwykle ważne i warte zakupu, gdyż każdy z tych gadżetów daje poczucie bezpieczeństwa zarówno osobie starszej, jak i osobom, które się nim opiekują. Ponadto jest to możliwość swobodnego poruszania się seniora mimo chorób, bez konieczności ciągłej asysty innych osób. W ten sposób osoba starsza ma możliwość korzystać z życia bez obaw o nagłe pogorszenie stanu zdrowia, a bliscy są pewni, że zawsze będą wiedzieć gdzie i w jakim stanie znajduje się senior.