Maszyny budowlane

Rusztowania pomocne przy wykonywaniu elewacji

Prace podczas konserwacji elewacji budynków zwykle polegają na tynkowaniu lub ociepleniu powierzchni za pomoc a materiałów izolacyjnych. Budynki w miastach są z reguły dosyć wysokie, kamienice sięgają kilku pięter, natomiast bloki jeszcze więcej. Aby poprawnie wykonać prace elewacyjne na takim obiekcie nie wystarczy sama drabina, ponieważ często nie sięga ona aż na taką wysokość, a dodatkowo prace na niej są raczej niebezpieczne, lepiej jest postawić w takim przypadku rusztowanie.

Dobór odpowiednich rusztowań elewacyjnych

rusztowanie elewacyjneElewacje budynków ze względu na ich wysokość i rozległość muszą być oparte na rusztowaniach systemowych, które są przeznaczone do ustawiania z tej strony budynku. Nie sprawdzą się tutaj dawniej stosowane rusztowania warszawskie, ze względu na ich ograniczone możliwości. Tutaj są potrzebne rusztowania modułowe, z odpowiednimi mocowaniami do ściany. Profesjonalne rusztowanie elewacyjne to konstrukcja, która w sposób stabilny, a co za tym idzie w pełni bezpieczny dla osób wykonujących na nim pracę, jest zamocowane do budynku. Mocowanie wykonuje się za pomocą specjalnych kotew doczepianych co jakiś czas do budynku, które łączą z nim rusztowanie. Takie kotwy bardzo skutecznie trzymają konstrukcje nawet w momencie poruszania się na niej pracowników. Rusztowania modułowe są wykonane z lekkich materiałów, dzięki czemu jako całość nie ważą zbyt wiele i nie obciążają poszczególnych podpór w sposób znaczny. Takie rusztowanie można rozłożyć na całą ścianę budynku, bez względu na jej wysokość. Dla wyższych budynków stosuje się odpowiednie rozwiązania w postaci wzmocnionego mocowania do którejś z kondygnacji budynku, które trzyma dalsze poziomy rusztowania. Elewacyjne rusztowanie trzeba odpowiednio zabezpieczyć, aby pracownicy nie wypadli z niego podczas pracy. Rozwiązuje się ten problem poprzez mocowanie barierek, a także osłon ze wszystkich trzech stron rusztowania, za wyjątkiem tej strony na której odbywają się prace związane z odnową elewacji budynku.

Na samym dole rusztowania elewacyjnego rozkłada się poziomo, siatkę zabezpieczającą, której zadaniem jest wychwytywanie rzeczy, które przez przypadek spadną robotnikom budowlanym pracującym na rusztowaniu. Mają one za zadanie chronić przed tymi elementami przechodniów, którzy znajdą się akurat pod budynkiem. Jest to ważne ponieważ takich ludzi nie chronią kaski budowlane, tak jak pracowników na budowie i dlatego nawet najmniejszy przedmiot, który spadnie na ich głowy z wysokości może spowodować poważne obrażenia.