Budownictwo i projekty

Po co stosuje się regulatory przepływu ścieków?

Wszystkie systemy hydrologiczne, które powstały na potrzeby człowieka, potrzebują regulacji. W szczególności w systemach ściekowych i kanalizacyjnych wody odpływowej konieczne jest zastosowanie specjalnych urządzeń. Jednym z takich urządzeń jest regulator przypływu, który stosuje się po to, by uchronić instalację wodno – kanalizacyjną przed przelaniem.

Zastosowanie regulatora przepływu ścieków

regulatory przepływu ściekówRegulatory wodne to urządzenia, które stosuje się wszędzie tam, gdzie ważna jest odpowiednia regulacja wody. Kiedy do systemów wodno – kanliacyjnych dostaje się duża ilość wody pod dużym ciśnieniem, może pojawić się ryzyko przelania i podtopienia, ale nie tylko. Taki gwałtowny wzrost poziomu wody grozi także awarią innych elementów systemu kanalizacyjnego. Tak samo jest w przypadku systemu kanalizacji ściekowej. Do oczyszczalni ścieków trafia na raz bardzo duża ilość cieczy, która wymaga przefiltrowania. To tam właśnie montuje się między innymi regulatory przepływu. Trafiająca do nich ciecz, w środku urządzenia wpada w wir. Wir wodny z kolei powoduje, że paradoksalnie ciecz blokuje przepływy kolejnych strumieni wodnych, które wpadają do środka. W ten sposób woda wypływająca z urządzenia opuszcza kadłub pod zmniejszonym ciśnieniem. Regulatory przepływu ścieków to urządzenia, które są dość skomplikowanymi technologicznie urządzeniami. Składają się z kilku modułów, a całość jest sterowalna, dzięki specjalnemu panelowi, który może kontrolować osoba, której powierzonej jest kontrolowanie całego systemu. Takie urządzenie wtedy podłącza się do całościowego systemu i dzięki niemu ciecz przepływa do innych urządzeń, takich jak filtry czy inne maszyny oczyszczające. Regulatory, ze względu na środowisko, w jakim pracują, są wytwarzane najczęściej z materiałów nierdzewnych, czyli odpornych na korozję. Regulatory przepływu również różnią się nieco od standardowych modeli regulatorów, ponieważ posiadają moduły, w których zatrzymują się nieczystości. W ten sposób praca regulatora jest niezaburzona poprzez zanieczyszczenia. Takie regulatory dobierane są na specjalne zamówienie klienta i również indywidualnie montowane. Takie urządzenie warunkuje optymalną pracę całego systemu i chroni przed ryzykiem jakichkolwiek awarii.

Regulatory przepływu wody ściekowej są modelami całkiem zaawansowanymi technologicznie. Rozdzielają one strumienie wodne, łagodzą nurt cieczy, poprzez zmniejszenie ciśnienia wody. Umożliwiają one poprawną pracę wszystkich innych urządzeń i podzespołów w systemie kanalizacyjnym.