Maszyny budowlane

Ochronnik przepięciowy klasy b i c

Energia elektryczna staje się podstawowym źródłem zasilania w dzisiejszych czasach na płaszczyźnie wielu aspektów życia. Jednakże aby zachowana była ciągłość dostaw oraz dobra jakość tej energii, należy wykonywać bardzo ciężka i niebezpieczną prace przez siedem dni w tygodniu, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Mimo tak wielkiego poświecenia, zdarza się, że sieć elektroenergetyczna ulegnie uszkodzeniu lub co gorsza zniszczeniu. W takich przypadkach ciągłość dostarczania energii jest niemożliwa do wykonania. 

Aparaty służące do ochrony

ochronniki przeciwprzepięciowe b cUszkodzenia, awarie lub zniszczenia mogą wystąpić poprzez szereg zdarzeń losowych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Są to na przykład powalone drzewa na linie energetyczne przewrócone przez silne wiatry. Występują również przypadki, których można było uniknąć. Są to na przykład błędy pracowników obsługi głównych punktów zasilających podczas wykonywania funkcji łączeniowych. Są to też zjawiska naturalne takie jak władowania atmosferyczne które najczęściej zdarzają się podczas okresu letniego. Istnieją również sposoby do niwelowania skutków tych awaria lub zniszczeń. Jednym z takich sposobów są ochronniki przeciwprzepięciowe b c Zabezpieczają one wyznaczone odcinki sieci energetycznych i powodują wyłączenie w czasie trwania dużych przepięć. Przepięcia postawą w szczególności podczas wywołań atmosferycznych, i maja szkodliwy wpływ na działanie całego systemu elektroenergetycznego, w tym prace zabezpieczeń elektroenergetycznych oraz urządzeń stacyjnych takich jak wyłączniki, odłączniki czy nawet transformatory. Przepięcia mogą również wystąpić nie tylko na średnich i wysokich napięciach. Zdarzają się nawet dosyć często na poziomie niskiego napięcia, czyli takiego które jest w każdym gniazdu w każdym gospodarstwie domowym. Spowodowane jest to tym ze odbiorniki, czyli urządzenia elektryczne używane przez coraz to większą grupę użytkowników jest nieliniowa. Ledowe źródła światła, płyty indukcyjne. Wszystko to są odbiorniki nieliniowe. To własnie ciągłe włączanie i wyłączanie tych odbiorników wytwarza przepięcia. Ponadto możemy wyróżnić cztery klasy ochronników przeciwprzepięciowych. Klasę a, b, c oraz dc.

Jednakże, najpopularniejszych ochronnikami przeciwprzepięciowych są te z klasy b oraz c. Nie ma potrzeby stosować innych rodzajów do podstawowej instalacji elektrycznej. Zastosowanie ich byłoby przerostem formy nad treścią, zwłaszcza ze klasa posiadająca najwięcej funkcji jest o wiele droższa niż jego odpowiedniki posiadające podstawowe funkcje.