Przemysł / Produkcja

Nowoczesne taśmy transportujące

Występujące w przedsiębiorstwach różnych branż bardzo licznie urządzenia transportujące umożliwiają ciągłość dostaw i tym samym są odpowiedzialne prowadzenie działalności operacyjnej. W zależności od transportowanych ładunków wykorzystuje się dostosowane do nich podajniki rolkowe, łańcuchowe lub taśmowe. Można z nich tworzyć zintegrowane ciągi transportowe o dowolnej długości i konfiguracji. W większości firm najczęściej spotyka się uniwersalne podajniki taśmowe.

Rodzaje taśm wykorzystywanych w transporterach

solidne taśmy modułowePopularność podajników taśmowych wiąże się z ich uniwersalnością. Za ich pomocą można przenosić bowiem materiały sypkie, półpłynne, drobnicę, kartony i kontenery. Są one wykorzystywane w przemyśle wydobywczym, budownictwie, różnych branżach produkcyjnych oraz w rolnictwie. Jednym z rodzajów nowoczesnych nośników stosowanych w podajnikach są solidne taśmy modułowe wykonywane z tworzyw sztucznych metodą wtryskową. Można im nadawać dowolny kształt i dostosowywać w ten sposób do rodzaju ładunku. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duża wytrzymałość mechaniczna oraz łatwość montażu i demontażu. Tworzywa użyte do ich budowy mają bardzo dobre właściwości ślizgowe dzięki czemu świetnie poruszają się po blaszanych lub plastikowych blatach transporterów. Bardzo popularne w większości przedsiębiorstw są podajniki z taśmami wykonanymi z gumy. Mają one budowę warstwową zawierającą warstwy tkanin z tworzyw sztucznych zapewniających wytrzymałość mechaniczna oraz wymaganą elastyczność. Zewnętrzne płaszczyzny taśm pokrywane są warstwami zabezpieczającymi z poliuretanu oraz aplikacjami antypoślizgowymi zwiększającymi przyczepność. Dla zwiększenia skuteczności przenoszenia ładunków na powierzchni taśm umieszcza się wykonane z gumy lub plastiku zabieraki i falbany oraz kliny. Do pracy w bardzo niesprzyjających warunkach środowiska stosuje się taśmociągi z nośnikami wykonywanymi z teflonu lub silikonu. Są to materiały bardzo odporne na działanie niskich i wysokich temperatur oraz wielu szkodliwych i agresywnych substancji chemicznych, pod których wpływem tradycyjna taśma gumowa uległaby zniszczeniu.

Do produkcji taśm transportujących wykorzystuje się również inne materiały zapewniające optymalne przenoszenie pewnych ładunków. Mogą to być taśmy wykonane z filcu lub tkanin. Pełną ofertę wraz z opisem zastosowań poszczególnych rodzajów taśm znajdziemy na stronach internetowych licznych producentów oraz sprzedawców. Mnogość rodzajów taśm daje ogromne spektrum zastosowań podajników taśmowych.