Wyposażenie sklepów

Kasa w kancelarii adwokackiej

Każdy, kto sprzedaje nie tylko towary, ale i swoje usługi, musi rozliczać się z zarobków z Urzędem Skarbowym. Czy to fryzjer, czy też adwokat, każdy z nich jest zobowiązany do wręczenia swojemu klientowi paragonu lub faktury VAT, będącej dokumentem sprzedaży. Osoba korzystająca z usług dentysty lub kwiaciarza ma prawo zażądać paragonu.

Obowiązkowy wydruk paragonów fiskalnych

kasa fiskalna dla adwokataWszyscy klienci powinni otrzymywać od usługodawców paragony. Na paragonie muszą być wyszczególnione usługi za jakie klient zapłacił. Jeżeli korzystamy z usług fryzjera, na paragonie powinna znaleźć się informacja czy było to strzyżenie, czy farbowanie włosów. Tak samo od kwiaciarki powinniśmy otrzymać wydruk, na którym znajdzie się pozycja „wiązanka duża” albo „bukiet mały”. Kasa fiskalna dla adwokata albo dentysty jest tym samym urządzeniem, którego mogą używać fryzjer i kafelkarz. W pamięci kasy fiskalnej wystarczy wprowadzić odpowiednie pozycje wraz z cenami na dane usługi. Usługodawca nie może zapominać o wydrukowaniu paragonu dla każdego usługobiorcy. Musi też pamiętać o tym, żeby po całym dniu wygenerować z kasy raport sprzedaży, na którym znajdą się wszystkie transakcje ze wskazanej daty. Regularnie należy też drukować raporty okresowe, tygodniowe albo miesięczne. Obsługa kasy fiskalnej nie jest trudna i można opanować ją w czasie krótkiego szkolenia, oferowanego przez producenta kasy fiskalnej. Klienci chętniej wracają do przedsiębiorców, od których otrzymają paragon albo fakturę VAT. Czujemy się pewniej i mamy większe zaufanie do usługodawców działających przejrzyście i zgodnie z prawem. Z pewnością nie jednemu z nas zdarzyło się skorzystać z usług taksówkarza, który upierał się, aby nie włączać taksometru, przekonując nas, że bardziej nam i jemu się to opłaci. Jednak nie mając w ręce dokumentu potwierdzającego koszt podróży, nigdy nie możemy być pewni, że rzeczywiście zostaliśmy podliczeni zgodnie z taryfą. To podstawowe prawo konsumenta, żeby otrzymać paragon. Zatem nie bójmy się żądać zarówno od adwokata, jak i innego przedsiębiorcy dokumentu sprzedaży za wykonaną usługę.

Klient ma prawo otrzymać paragon za zakupione usługi. Co więcej może tego zażądać, a przedsiębiorca nie może odmówić przekazania takiego dokumentu. Co więcej, faktura VAT i paragony fiskalne to dokument, na podstawie których przedsiębiorca rozlicza się z Urzędem Podatkowym. Wydając klientowi dokument sprzedaży, potwierdza swoją uczciwość. A usługodawcy powinno przecież na tym zależeć, żeby klienci wracali.