Sport i zdrowie

Kajakiem po Mazurach

Mazury należą do jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc w naszym kraju. Polska kraina jezior to nie tylko mile dla oka miejsce, ale też moc atrakcji różnego rodzaju, szczególnie tych dotyczących wody. Większość osób kojarzy Mazury przede wszystkim z pływaniem na jachtach. Owszem, wynajęcie łódki to jeden z najpopularniejszych pomysłów na spędzenie czasu nad jeziorem. Jednak wiele osób odkrywa jeszcze inne możliwości, takie jak na przykład spływy kajakowe.

Spływ kajakowy po mazurskich rzekach

spływy kajakowe na MazurachKraina tysiąca jezior należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych rejonów Polski. Co roku tysiące, jak nie miliony turystów, odwiedza to miejsce, żeby wypocząć, pozwiedzać i skorzystać z możliwości uprawiania różnych sportów wodnych. Mazury słyną przede wszystkim z pływania jachtami. Całe rodziny wybierają się na łódki, żeby móc podziwiać dzikie rejony drzew z pozycji wody. Stosunkowo mało osób wie, że do bardzo atrakcyjnych należą spływy kajakowe na Mazurach. Tutejsze rzeki należą do jednych z najbardziej malowniczo położonych. W końcu łącza ze sobą przepiękne jeziora, umiejscowione często wśród nietkniętej przez człowieka natury. Takie spływy mogą przybierać różne formy, od kilkugodzinnych wypraw do kilkudniowych. Na tę drugą opcje decydują się głównie zorganizowane grupy. Przemieszczają się one wówczas kajakami od jednego punktu do drugiego, nocując na polach namiotowych. Rzeczy przewożone są przez specjalnie wynajęty pojazd, dzięki czemu o nic nie trzeba się martwić. W kwestii wyżywienia można za nieduże pieniądze zamówić sobie catering. Takie spływy nie trwają zazwyczaj dłużej, niż trzy dni z tego względu, że jest to mimo wszystko pewien wysiłek. Co jakiś czas płynąc rzeką napotykamy bowiem przeszkody, które trzeba umiejętnie ominąć, machając mocno wiosłem. Mimo tych trudności na trasach, w spływach kajakowych nie ma żadnych ograniczeń co do wieku, pod warunkiem, że małe dzieci płyną minimum z jedną osobą dorosłą. Dlatego między innymi spływy kajakowe cieszą się tak dużą popularnością. Bo można w ciekawy sposób wypoczywać z całą rodziną.

Mazury to wbrew pozorom nie tylko jachty i wypoczynek na plażach. Liczne jeziora i rzeki zachęcają też do spływów kajakowych. Są tutaj chyba najbardziej malownicze miejsca w Polsce. Pływanie po okolicznych rzekach jest bardzo przyjemnym doświadczeniem, które zmusza nas jeszcze dodatkowo do aktywności fizycznej. Wysiłek jest jednak na tyle niewielki, że w spływach kajakowych śmiało mogą brać udział zarówno dorośli, jak i dzieci.