Usługi i przemysł

Jakie czynności optymalizacyjne można wdrożyć w zakładzie?

 

Każda fabryka potrzebuje inwestycji, które pozwalają zoptymalizować proces wytwórczy. Szczególnie ważnym zagadnieniem jest obecnie ograniczenie zużycia mediów takich jak chociażby ciepło czy prąd. Ich zakup z roku na rok jest związany z większymi kosztami co sprawia, że wielu inwestorów poszukuje sposobów na obniżenie zapotrzebowania. Przeważnie kluczowe są modernizacje maszyn czy linii technologicznych. Niemniej jednak możliwości jest zdecydowanie więcej.

Efektywność energetyczna w fabryce

świadectwo charakterystyki energetycznej zakładuObecne przepisy w dużej części przypadków wymuszają wykonanie specjalistycznych pomiarów, które pozwalają wystawić stosowne dokumenty potwierdzające zapotrzebowanie na energię. Uprawnione do tego celu osoby sporządzają świadectwo charakterystyki energetycznej zakładu, w którym wyszczególnione są bardzo istotne informacje. Można tutaj przywołać chociażby dokładną lokalizację budynku wraz z jego opisem jeśli chodzi o metraż czy kubaturę. Oprócz tego w świadectwie energetycznym znajduje się również szacunkowe zapotrzebowanie na energię, które jest przedstawione w postaci liczbowej jak i również na wykresie. Kolorowy wykres liniowy pozwala w łatwy sposób określić czy dana wartość to dużo czy mało. Dodatkowo na wykresie zaznaczona jest również wartość, która obecnie jest prawnie wymagana. Dzięki temu osoba, która weźmie do ręki ten dokument może w bardzo łatwy sposób określić w jakim stanie jest budynek oraz czy wymaga natychmiastowych działań modernizacyjnych. W celu obniżenia zapotrzebowania na energię można stosować wcześniej wspomniane modernizacje jak i również wymianę niektórych elementów. Dobrym przykładem są oprawy świetlne. Niemniej jednak działania jakie można wykonać w celu obniżenia poboru prądu czy ciepła są przeważnie określane w sprawozdaniu z audytu, który może być przeprowadzony przez specjalistów zewnętrznych.

Jak widać obecnie bardzo ważnym zagadnieniem jest możliwie jak największa optymalizacja wszystkich procesów technologicznych zachodzących na terenie zakładu. Dzięki temu możliwe jest obniżenie zapotrzebowania na media co prowadzi do sporych oszczędności. Mniejszy pobór prądu czy ciepła sprawia, że firma zostawia po sobie mniejszy ślad węglowy, a więc jest bardziej ekologiczna. Dla wielu konsumentów jest to jeden z podstawowych kryteriów, które decydują o wyborze produktu konkretnej marki. Jak widać powodów do inwestycji w nowoczesne rozwiązania jest całkiem sporo. Każdy z nich jest wart rozważenia i przemyślenia w perspektywie najbliższych inwestycji.