Wyposażenie domów

Firanka do okien balkonowych

Obecnie zauważyć możemy mnóstwo rozwiązań zdobniczych w oknach. Modne stały się żaluzje, rolety, imitacje firanek, z różnych, nie stosowanych dotąd materiałów, od ciężkiego materiału roletowego,po tiul, który ma spełniać jedynie funkcję ozdobną, a nie zasłaniającą okno.

Specyfika firan do okien balkonowych

firany do okna balkonowegoDotąd w oknach królowały firanki żakardowe, stosowano rozliczne wzory od kwiatowych, poprzez architektoniczne, wzory figur geometrycznych, czy trudne do zakwalifikowania formy fantazyjne. Głównym zadaniem wiran wieszanych w oknach, było wyznaczenie granicy pomiędzy światem zewnętrznym, a sferą osobistą, a brak firan w oknach wręcz drażnił i zawstydzał domowników. Pozostawano przy stwierdzeniu zgodnym z powiedzeniem- mój dom moim zamkiem – a firanki miały dawać poczucie izolacji w ciągu dnia. W porze wieczornej, granicę wyznaczaną pomiędzy dwoma obszarami  wzmacniały jeszcze zasłony, wtedy właśnie pozwalano sobie na zapalenie świateł w mieszkaniu, mając pewność, że nikt nie zagląda w prywatną sferę naszego życia. Oczywiście w większości budynków lokatorzy nadal podtrzymują tę tradycję,więc nie można stwierdzić, że jest ona formą, z którą się już rozstano. W wielu, szczególnie większych mieszkaniach, jedna ściana stanowiła i stanowi duże okno balkonowe, wymagające sporych, zazwyczaj marszczonych firan.Firany do okna balkonowego, zmuszają właściciela do zakupu firan o dużym metrażu,stąd niemały jest to koszt,a w przypadku, kiedy ambicją lokatora jest to, aby firany zachowywały śnieżną biel, a okna były błyszczące wiąże się to z dużym nakładem nie tylko pieniędzy, ale i pracy, związanej z zawieszeniem i zdjęciem tkaniny,upraniem, a dopiero wówczas zastosowaniem ich ponownie. Firany do okien balkonowych, brudzą się znacznie szybciej, czego powodem jest między innymi częste otwieranie drzwi balkonowych i wychodzeniem na zewnątrz, chociażby w celach rekreacyjnych. Zaś w okresie zimowym, ogrzewanie kaloryferów zabrudza strefę ogrzewania.Nie można jednak stwierdzić, że stosowanie firan w oknach balkonowych straciło swój urok, nierzadko sama firana stanowi poważny element dekoracyjny pomieszczenia, a ich stosowanie wynika tylko z nawyku czy przyzwyczajenia.Biel firan optycznie powiększa, szczególnie małe pomieszczenia i nadaje im swoistą głębię.

Ponadto w niektórych regionach naszego kraju,czysta firana w oknie stanowi jednoznaczną wizytówkę pani domu i całego gospodarstwa domowego.Ta śnieżnobiała firanka w oknie balkonowym często uzupełniana jest, co też wiąze się z tradycją, donicami z roślinami ozdobnymi.