Przemysł / Produkcja

Dzisiejsze wyzwania dla producentów opakowań

 

Dzisiejszy konsumpcjonizm sprzyja rozwiązaniom szybkim, łatwym i przyjemnym. Coraz mniejszą uwagę zwracamy na estetykę opakowań rzeczy, które kupujemy. Coraz rzadziej chce się nam pakować prezenty w eleganckie pudła i wybieramy torby prezentowe z wieszaka w markecie. Przesyłki pakujemy w koperty bąbelkowe lub katony z odzysku, byle tylko zawartość dotarła do adresata w stanie nienaruszonym.

Jak producenci opakowań mogą sprostać wymaganiom rynku

producent opakowań

Patrząc na sprawę z drugiej strony, zakup takiego pudła na prezent wymaga dodatkowego nakładu finansowego. Przeważnie są to kolorowe, bardzo estetyczne pudła z pokrywami w różnych kształtach i wielkościach. Zapakowany w nie prezent wymaga już tylko przewiązania wstążką a pudełko samo w sobie pełni funkcję użytkową gdyż można w nim przechowywać różne rzeczy. Jednak jak wspomniałam, jego zakup wiąże się z dodatkowymi kosztami gdyż takie opakowania nie należą do najtańszych rozwiązań. Wydawało by się, że ich koszt byłby znacznie mniejszy, gdyby stanowiły one jedynie bazę do eleganckiego zapakowania. Jeżeli rzeczy które kupujemy posiadają swoje własne opakowania kartonowe, które można w łatwy sposób owinąć kolorowym papierem to w zasadzie nie mamy żadnego problemu z ich estetycznym zapakowaniem. Jeżeli jednak kupujemy na przykład ubranie, będzie ono zapakowane jedynie w torbę reklamową danego sklepu. W takim przypadku idealnie sprawdzi się kartonowe pudło w wersji kolorowej lub najprostszej szarej, którą możemy uzupełnić kolorowym papierem. Dobry producent opakowań, znający zapotrzebowania rynku w tym zakresie, zaproponuje swoim odbiorcom różne rozwiązania, dostosowane do zróżnicowanych możliwości finansowych końcowego odbiorcy. Natomiast przewidujący producent powinien zauważyć, że odchodzenie od opakowań plastikowych otwiera mu furtkę do zaproponowania swoich, ekologicznych rozwiązań dla potrzeb klientów. A potrzeby te związane są z koniecznością zapakowania najróżniejszych rzeczy od ubrań, poprzez książki, zabawki po biżuterię. Im większy wybór form i rozmiarów takich opakowań tym większa szansa skutecznego zaspokojenia rynku.

Takie zwykłe kartonowe pudła są idealnym rozwianiem dla wszelkiego rodzaju przesyłek. Coraz częściej spotykam się z nimi w urzędach pocztowych. Często posiadają nadrukowane już etykiety adresowe wymagające jedynie uzupełnienia. Te mniejsze są zamykane na taśmy samoprzylepne i wtedy nie wymagają już żadnego więcej zabezpieczenia. Większe pudła wymagają dodatkowego kojenia taśmą klejącą ale już bez konieczności obwiązywania sznurkiem.