Prawo / Finanse

Adwokaci wobec zmian na rynku finansowym

Banki i instytucje finansowe zostały w tym roku wstrząśnięte dwoma wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które w świecie finansowym nazywane są dużym TSUE i małym TSUE. Duże TSUE odnosi się do kredytów denominowanych w walucie obcej, szczególnie we franku szwajcarskim, natomiast małe TSUE odnosi się do niezgodnego z ustawą o kredycie konsumenckim rozliczania spłacanych kredytów konsumenckich przed terminem określonym w umowie.

Adwokaci kontra rynek finansowy

dobry adwokat w strzelinieMówi się, że uwarunkowania obecnego rynku finansowego są dużym obciążeniem dla rynku finansowego, ale są z kolei okresem żniw dla branży adwokackiej. Osoby zajmujące się adwokaturą lub pracą radcy prawnego w segmencie prawa bankowego i finansowego zaczęły przeprowadzać duże kampanie marketingowe, których celem jest zainteresowanie się klientów ze spłaconym wcześniej zobowiązaniem konsumenckim możliwością odzyskania niesłusznie naliczonych opłat. Środowiska adwokackie i radcowskie apelują jednak, aby nastawić się na ewentualność batalii z instytucjami finansowymi. Proces odzyskiwania pieniędzy może być długi, ponieważ instytucje finansowe nie chcą zwracać pieniędzy i stosują różne zabiegi prawne, aby zniechęcić konsumentów do prób odzyskiwania pieniędzy, a także aby maksymalnie opóźnić zwrot pieniędzy lub dokonać tylko częściowego zwrotu pieniędzy. Jest to znamienne również w kontekście banków i instytucji finansowych, które publicznie zadeklarowały, że będą ponownie przeliczać wcześniej spłacone kredyty i ewentualnie wypłacać konsumentom źle rozliczone pieniądze. Tego typu instytucje proszą zazwyczaj o wydłużenie czasu na podjęcie decyzji w sprawie reklamacji do 60 dni, powołując się do zapisów prawa stanowiących o przepisach reklamacyjnych. Pewien dobry adwokat w Strzelinie zajmuje się profesjonalnie sporami z bankami i instytucjami finansowymi i może poszczycić się dużym procentem skutecznie załatwionych spraw. W sprawach z bankami i instytucjami finansowymi szczególnie ważne jest doświadczenie i znajomość linii obrony powyższych instytucji oraz orzecznictwa sądów powszechnych w wyżej wymienionych sprawach.

Jeżeli spłaciliśmy przed terminem kredyt konsumencki to powinniśmy zainteresować się tym, czy nasz kredyt został prawidłowo rozliczono. Skalę kosztów warto przedstawiać zawsze na przykładach. Maksymalna kwota kredytu konsumenckiego to 200 tysięcy złotych netto. Niektóre banki stosują prowizje nawet w okolicach 20%. W skali 200 tysięcy złotych jest to 40 tysięcy złotych prowizji, które bank prawdopodobnie źle rozliczył, jeżeli spłaty kredytu dokonaliśmy w pierwszych miesiącach trwania zobowiązania.